Az Európai Spallációs Forrás (ESS) biztonságos üzemeléshez elengedhetetlen sugárvédelmi tartály és emelőberendezés megérkezett, továbbá hat további tartály és egyéb kiegészítő szerkezetek gyártása folytatódik. Ez az első szállítás komplex mérnöki munka és gyártói együttműködésnek köszönhetően komoly mérföldkő az ESS jövőbeli üzemeléséhez.
A HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont (HUN-REN EK) felelős In-Kind szerződés keretében a hét tartály és hozzá tartozó emelőberendezés leszállításához Lundba. Az ESS terv-dokumentációinak átvizsgálását és implementációját, valamint a gyártási folyamat ellenőrzését, a HUN-REN EK-t két magyar mérnökiroda a C3D Műszaki Tanácsadó Kft. és a Gk Industries Kft. támogatták. Ezek a speciális tartályok az ESS-ben a 10-60 tonnás, többnyire nagyaktivitású hulladék elemek kiemelésére és biztonságos szállítására szolgálnak.
A február 14-én szállított tartályt hat további követi, amelyek alkalmasak lesznek a spallációs folyamatban felaktiválódott berendezések biztonságos kiemelésére. Ez az első a hét táviránytással működő berendezésből, melynek célja a spallációs forrás céltárgyában (angol elnevezéssel target) a protonok és neutronok által felaktivált berendezések kiemelése karbantartáskor. A nagymértű akár 60 tonnás tartályok ólom béléssel rendelkeznek és a radioaktív elemek átrakásának biztonsága érdekében u.n. gamma kapukkal rendelkeznek. A rendkívüli aktivitás miatt a több méteres és tonnás elemeket szubmiliméter pontossággal kellett gyártani, hogy a felemelt tartályból semmilyen körülmények között ne léphessen ki direkt, árnyékolatlan gamma sugárzás.
Maguk a tartályok nagy fajsúlyú anyagokból, például ólomból és acélból készülnek, és az átrakáskor biológiai védelmet nyújtanak a dolgozóknak és a környezetben élőknek.
Minden egyes tartály egy komplex, egyedi tervezésű berendezés. A 3-as tartály, amelyet most szállítottak le, arra van tervezve, hogy kiemelje és az átrakás során a gamma kapuval bezárja a céltárgyat árnyékoló blokkokat a karbantartási időszakok alatt illetve az esetleges üzemzavar idején. A csörlőt és a lerakáshoz szükséges gamma kaput a spanyol Asturfeito, míg a tartályt acélszerkezetét az Andritz kft. (Tiszakécske) gyártotta. A tartályok mozgatása távirányítással történik, amely folyamat irányítástechnikáját a HUN-REN EK Reaktor Monitorozó és Szimulátor Laboratórium munkatársai építették.
A radioaktív elemek kiemelését és forró kamrában történő kezelését Remote Handling csapat végzi az ESS-ben miközben a telepítés és beüzemelés a helyszínen szoros együttműködésben történik az ESS emelőcsapatával.

A Tiszekécskén készült Cask3 tartályt az emelőgerenda segítségével a daru a target térbe emeli a szállító kamionról