A kutatóreaktor vezetője: Dr. Horváth Ákos

Telefon: (+36)1 395 91 39

Email: reaktoruzem@ek.hun-ren.hu

A Budapesti Kutatóreaktor (BKR) főként kutatási célokat szolgál, feladata a neutronok előállítása. Típusát tekintve tartály típusú, könnyű vízzel hűtött és moderált reaktor, aminek névleges hőteljesítménye 10 MW (nem energiatermelő reaktor). A BKR-t a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont üzemelteti. A reaktort, mint neutronforrást felhasználó berendezéseket a Budapest Neutron Centrum (BNC) tartja fenn, illetve koordinálja a berendezések hazai és nemzetközi tudományos célú felhasználását.

A BKR, a BNC berendezéseivel Magyarország és egyben Közép-Európa egyik legnagyobb kutatási infrastruktúrája. Széles körű tudományos igényeket elégít ki az alap és alkalmazott kutatások terén. Támogatja a fenntarthatóbb környezetet célzó kutatásokat.

A BKR jelentős szerepet vállal a hazai orvosi izotópgyártásban. A gyógyászati célokra gyártott izotópokat daganatos megbetegedések diagnosztizálására és kezelésére használják. Továbbá az ipari célú izotópgyártásban is innovatív megoldásokat kínál.

A BKR-nek jelentős szerepe van a nukleáris szakemberek oktatásában. A BNC kutatói részt vesznek a hazai egyetemek BSc, MSc, és PhD képzésében, ahol nukleáris módszertani tárgyakat oktatnak, a BNC műszerein pedig gyakorlati képzést tartanak. A BNC nemzetközi neutroniskolát is szervez (Central European Training School on Neutron Techniques) elméleti és gyakorlati képzéssel egybekötve, továbbá rendszeresen oktatja az NAÜ által delegált külföldi kutatókat.

A Budapesti Kutatóreaktort nemzetközi szinten is elismert infrastruktúrává, a hozzá kapcsolódó berendezéseken végzett tudományos kutatások eredményei tették. A reaktor körüli 18 nagyberendezés nemzetközi felhasználói program keretében vehető igénybe, amelyet a BNC koordinál. Külföldi és hazai kutatók egyaránt pályázhatnak mérési időre, amely pályázatokat a BNC nemzetközi bíráló bizottsága értékeli és rangsorolja. A legkiválóbb kutatási tervet benyújtó pályázók számára a BNC ingyen biztosit mérési időt, amennyiben az eredményeket a mérést végző BNC-s kutatókkal közösen publikálják. A BNC-t stratégiai kérdésekben, a magas színvonalú működés fenntartásában egy nemzetközileg elismert kutatókból álló testület, az International Scientific Advisory Council (ISAC) segíti!

A kutatóreaktor VVR-típusú, szovjet tervezésű reaktor. 1959. március 25-e óta működik. A kezdeti teljesítménye 2 MW volt, ekkor EK-10 (10% 235U) üzemanyaggal működött. Az első alkalommal 1967-ben korszerűsítették, amikor a hőteljesítményt 5 MW-ra növelték új típusú fűtőelemek (VVR-SM, 36% 235U) és berillium reflektor használatával. A második, átfogó korszerűsítés során az építészeti elemeken kívül a reaktor minden elemét felújították, hőteljesítményét 10 MW-ra növelték, és jelentős biztonságot növelő fejlesztéseket hajtottak végre. A felújítást követően a reaktor a működési engedélyét 1993-ban kapta meg. Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) előírása szerint a reaktoron 10 évenként időszakos biztonsági felülvizsgálatot kell végezni. Az üzemeltetési engedély fenntartásához a biztonsági felülvizsgálat 2013-ban és 2023-ban is megtörtént. A kutatóreaktor működési engedélyét az OAH 2033-ig végéig meghosszabbította.

A Russian Research Reactor Fuel Return program (RRRFR) keretében a BKR-ből is visszaszállították a nagy dúsítású (HEU, 36% 235U) fűtőelemeket Oroszországba. Az alacsony dúsítású (LEU, 19,7% 235U) fűtőelemre történő zóna átalakítására folyamatosan került sor 2009. és 2012. között. 2013-tól már alacsony dúsítású fűtőelemmel működik a kutatóreaktor, továbbra is 10 MW névleges teljesítményen.

A BKR és a BNC munkatársai elkötelezettek abban, hogy munkájukat transzparensen végezzék, és azt a nagyközönség megismerhesse.  Ennek érdekében nyílt napot tartunk ill.  várjuk az érdeklődőket (16 év felett) minden hónap utolsó péntekén, előzetes regisztráció/jelentkezés alapján: reaktoruzem@ek.hun-ren.hu, useroffice@bnc.hu

A Reaktor csarnok (reaktor és a körülötte lévő kísérleti berendezések)

BKR munkatársai:

Baksa Richárd Rudolf

Balogh Oszkár

Balázs András

Balázs Zoltán

Bernscherer Antal

Bodor József

Bognár Károly

Béres Zoltán

Császár János Ágoston

Czuczor Csaba

Danczák Ákos

Dina Péter

Elter András

Györgyi István

Heffenträger-Czibely Tímea

Hellner Balázs Máté

Hermann Péter

Hirling László

Hirling Márk

Janik Sándor

Juhász Péter

Katona Domonkos

Koronghy-Szinek Andrea

Király Kornél

Lehoczki Zsolt

Leitner Tibor

Lővei Albert

Mikoly István

Máder László Mihály

Pácser Ármin

Pál Ferenc

Semegi Richárd

Szolomaier István

Tormási Attila Zoltán

Vécsey Zoltán

Vörös Tamás

Zoltáni Attila